cod.elk.pl - miejsce, w którym zyskasz popularność!

Zostaw nam wiadomość...

Wszystko co musisz wiedzieć o umowach zlecenie

Kinga Nowicka 2019-04-15 0 komentarzy
Wpis

W odróżnieniu od umowy o pracę umowa zlecenie ma charakter cywilno-prawny, więc nie podlega pod kodeks pracy, lecz właśnie pod kodeks cywilny. Oznacza to, że zleceniobiorca jest pozbawiony wszelkich praw przysługujących pracownikowi etatowemu, takich jak np. urlop z wynagrodzeniem czy ochrona przed nieuzasadnionym zwolnieniem. Takie prerogatywy mają wyłącznie osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę.

Jakie są zalety i wady umowy zlecenie? Poza wspomnianym brakiem praw wynikających z kodeksu pracy należy zwrócić uwagę także na fakt, że tego rodzaju umowa może zostać wypowiedziana w dowolnym momencie bez żadnych konsekwencji, przy zachowaniu ewentualnego okresu wypowiedzenia, o ile został on określony w umowie. Z punktu widzenia zleceniobiorcy może to oznaczać niepewność zatrudnienia. Ponadto umowa zlecenie nie jest objęta obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym, więc jeśli zleceniobiorca sam nie wyrazi chęci opłacania tego ubezpieczenia, w razie problemów zdrowotnych nie będzie mógł liczyć na zasiłek.

Jeśli chodzi o zalety, to należy podkreślić przede wszystkim niezależność zleceniobiorcy. W trakcie wykonywania zlecenia nie podlega on bowiem bezpośrednio nadzorowi przełożonego, a ponadto może zlecić prace osobom trzecim pod warunkiem, że nie wyklucza tego umowa. Zlecając prace podwykonawcy za niższą stawkę niż ustalona w ramach umowy, zleceniobiorca może uzyskać zarobek wyłącznie za pośrednictwo, nie wkładając w to prawie żadnego wysiłku.

Jak widać, umowa zlecenia ma swoje zalety i wady. To, czy warto i w ogóle można ją podpisać, zależy od konkretnego przypadku. Więcej na jej temat można przeczytać w serwisie dla kobiet e-madame.pl w sekcji Lifestyle.

Skomentuj wpis